Dział aktualności - znak graficzny

Międzynarodowa konferencja "STEAM & AI in Education" pod patronatem IBE

• 2023-03-30
Instytut Badań Edukacyjnych oraz redakcja "EBiŚ" zapraszają do udziału w konferencji "STEAM & AI in Education" połączonej z XII Międzynarodowym Seminarium Science - Society - Didactics.

Specjalne potrzeby uczniów w zróżnicowanym zespole klasowym

• 2023-03-28
Zapraszamy na kolejny webinar organizowany przez zespół redakcyjny czasopisma naukowego "Edukacja Biologiczna i Środowiskowa".

Dział badania- znak graficzny

Pobierz plik PDF

As of the 2019/20 school year, newly qualified teachers employed to teach in Austrian schools will be entering a mentoring programme at their career start for the first time. This programme is the responsibility of the school authority and is to last for the induction phase of 12 months. Support to newly employed teachers is provided by collegial mentors and accompanying induction courses provided by the Colleges of Teacher Training. Teaching the curriculum of general competencies as well as the didactic and methodological principles of teaching the diverse subjects of the national curriculum are the stated priority development goals. In order to achieve this, the lesson study approach was chosen as an instrument of professional development support, as it takes advantage of the long-standing and unique professional experiences of all teachers and the school principal in an individual school within its social community.