Nowe wskaźniki EWD i pierwsze narzędzie dla szkół podstawowych

Jak efektywnie nauczają szkoły? Pracownia Edukacyjnej Wartości Dodanej IBE opublikowała nowe trzyletnie wskaźniki. Po raz pierwszy udostępniono też kalkulator EWD dla szkół podstawowych

Instytut Badań Edukacyjnych opublikował wskaźniki, dzięki którym szkoły mogą sprawdzać, jak efektywnie pracują. – To trzyletnie wskaźniki gimnazjalne i maturalne, dotyczą lat 2012 – 2014 – mówi dr Ewa Stożek z Pracowni EWD. – Opracowane zostały dla ok. 10 tys. szkół, czyli blisko 6 tys. gimnazjów i ok. 4 tys. liceów ogólnokształcących i techników.
Baza dostępna na stronie www.ewd.edu.pl umożliwia nie tylko sprawdzenie efektywności nauczania konkretnej szkoły. Można również sprawdzić, jak to zmieniało się na przestrzeni lat, czy jak szkoła wypada na tle gminy, województwa i kraju.

Kalkulator EWD SP

W tym roku po raz pierwszy udostępnione zostało narzędzie dla szkół podstawowych – kalkulator EWD SP. Dzięki niemu szkoły mogą sprawdzać efekty swojej pracy. – Do opracowania tego narzędzia posłużyło badanie OBUT 2011 i wyniki sprawdzianu szóstoklasistów 2014 – tłumaczy dr Stożek. – My nie dysponujemy centralną bazą połączonych wyników, dlatego opracowaliśmy narzędzie, dzięki któremu każda szkoła może wyliczyć  EWD samodzielnie, wykorzystując dostępne w szkole dane.

To nie jedyna nowość. Zmieniła się również szata graficzna serwisu EWD, dzięki czemu wszyscy łatwiej i szybciej mogą zapoznać się z informacjami o metodzie, narzędziami i wskaźnikami.

Eksperci podkreślają, że dzięki metodzie EWD można lepiej zaplanować pracę szkoły. – W tym roku przeprowadziliśmy badanie uczestniczące w 55 szkołach podstawowych i okazało się, że EWD jest mocnym impulsem dla rozmów nauczycieli klas I-III z nauczycielami klas IV-VI  o efektach nauczania – opowiada dr Stożek. – Obserwowaliśmy to już w  badaniu OBUT, a wskaźniki EWD dodatkowo pozwalają  zobaczyć, jak praca nauczycieli pierwszego etapu zaowocowała na sprawdzianie, czyli możemy zobaczyć pewieni odroczony efekt.

Zobacz nowe wskaźniki gimnazjalne

Zobacz nowe wskaźniki maturalne

Zobacz nowy kalkulatro EWD dla szkół podstawowych

Pobierz informację prasową (docx, pdf)