Dział aktualności - znak graficzny

Oficjalne otwarcie hali Laboratoria Przyszłości CRPK!

  • 2023-03-09

9 marca br. w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja nowatorskiego projektu - Hali Laboratoria Przyszłości CRPK. Uczestniczący w wydarzeniu uczniowie, nauczyciele, a także dyrektorzy szkół...

Mobilne Laboratoria Przyszłości na konferencji w Gdańsku

  • 2023-03-08
W dniach 3-4 marca 2023 r. w Gdańsku odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Edukacyjna "Laboratoria Przyszłości dla praktyków". Instytut Badań Edukacyjnych objął wydarzenie honorowym patronatem.

Dział badania- znak graficzny

Ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna #FakeHunter - Edu skierowana do uczniów i nauczycieli szkół średnich. Projekt realizowany jest przez: Polską Agencję Prasową, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Centrum GovTech Polska oraz Instytut Badań Edukacyjnych.

Celem projektu #FakeHunter - Edu jest uświadomienie problemu dezinformacji, walka z fake newsami i nauczenie młodzieży weryfikacji treści publikowanych w internecie. W ramach kampanii odbędą się zaprojektowane na potrzeby młodzieży zajęcia edukacyjne podczas których uczniowie dowiedzą się m.in. jakie mechanizmy stoją za powstawaniem fake newsów, kto i w jakim celu je produkuje i dystrybuuje, jak weryfikować treści publikowane w sieci i jak świadomie korzystać z mediów społecznościowych. 

Wszystkie szkoły w Polsce otrzymają pakiet edukacyjny, który składa się ze scenariusza zajęć, ćwiczeń praktycznych oraz szkolenia wideo przygotowanych przez zespół portalu factcheckingowego PAP #FakeHunter. W oparciu o przykłady i codzienną pracę serwisu, redaktor prowadząca #FakeHunter tłumaczy w nagraniach na czym polega zjawisko dezinformacji, jak rozpoznać fake newsa, gdzie sprawdzać wątpliwe informacje i jaka jest rola mediów społecznościowych w szerzeniu fałszywych treści. Uwrażliwia na korzystanie ze sprawdzonych źródeł i daje wskazówki, jak mądrze i świadomie poruszać się w wirtualnej rzeczywistości. 

Szkolenia wideo będą dostępne bezpłatnie dla wszystkich internautów w specjalnej zakładce na stronie #FakeHunter. Tutaj również można zapoznać się z raportami facktcheckingowymi. Dziennikarze serwisu codziennie sprawdzają informacje przesyłane przez internautów, które ich zdaniem mogą być fałszywe. #FakeHunter działa już ponad dwa lata i zweryfikował ponad 2 tys. fake newsów.