path1 ico

Path2Integrity: rzetelność badawcza ważna jak nigdy dotąd

Zachęcamy do korzystania z innowacyjnego rozwiązania edukacyjnego promującego rzetelność badawczą, przygotowanego w ramach międzynarodowego projektu Path2Integrity, w którym bierze udział Instytut Badań Edukacyjnych. Nad kursem online pt. „Rzetelność badawcza z P2I” (Learning P2I )” patronat objęła Mariya Gabriel, komisarz europejska ds. Innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży. Więcej
zintegrowana strategia ico

Zintegrowana Strategia Umiejętności 2030: Rada Ministrów zatwierdziła część szczegółową

Dokument został opracowany w wyniku szerokich konsultacji, rekomendacji raportu „Strategia Umiejętności OECD: Polska” oraz m.in. założeń Nowego Europejskiego Programu na rzecz Umiejętności. W prace nad ZSU zaangażowane były ekspertki i eksperci IBE. Więcej
Spotlight on VET PL 2019 ico

Kształcenie i szkolenie zawodowe w Polsce – w pigułce

Broszura opisuje w syntetyczny sposób kluczowe elementy i organizację polskiego systemu kształcenia i szkolenia zawodowego, a przygotowana została przez IBE w ramach projekty ReferNet Polska. Więcej
New TIMSS2019 Logo

Znamy raport z międzynarodowego badania TIMSS 2019

Badanie TIMSS przeprowadzono w Polsce w kwietniu i maju 2019 r. Objęto nim 4 882 uczniów z 270 oddziałów ze 149 wylosowanych szkół podstawowych. Stanowili oni reprezentatywną próbę populacji czwartoklasistów.   Więcej
neuronauka ico

Neuronauka i edukacja: przegląd interwencji i podejść edukacyjnych korzystających z osiągnięć neuronauki

Jak odkrycia nauk zajmujących się funkcjonowaniem ludzkiego mózgu i umysłu mogą wpłynąć na praktykę edukacyjną? Pod patronatem Instytutu Badań Edukacyjnych ukazało się polskie tłumaczenie raportu na temat neuroedukacji, które odpowiada na to pytanie.  Więcej
logo ibe ico

Podsumowanie panelu "Rynek pracy w dobie pandemii - kryzys czy rozwój? Nowe kwalifikacje, trendy, szanse”

"Rynek pracy w dobie pandemii - kryzys czy rozwój? Nowe kwalifikacje, trendy, szanse” – to tytuł panelu dyskusyjnego, który w dniu 2 grudnia 2020r. otworzył tegoroczne Europejskie Forum Gospodarcze Łódzkie 2020. Organizatorkami panelu były Liderki z Regionalnego Centrum ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w regionie łódzkim: dr Dorota Nawrat-Wyraz i Martyna Kruszyńska-Ostrowska. Panel był pierwszym wspólnym przedsięwzięciem partnerstwa na rzecz wdrażania ZSK zainicjowanego w regionie łódzkim. Więcej
oferta wydawnicza

Przysłowia afrykańskie. Natura i wychowanie człowieka w tradycji ustnej

fb 24px ibe-wyd-przyslowia-afrykanskieRyszard Pachociński
IBE, Warszawa 2009 r.
ISBN 978-83-87925-99-4
cena 34 zł

To jest jeden z najlepszych zbiorów przysłów, jakie kiedykolwiek widziałem. Zakres jest nadzwyczajny. Wskazuje na to, że Afrykanie tworzyli przez tysiąclecia swoje podstawowe wartości, które zawarli w postaci przysłów. Przysłowia są żywe i łatwe do zrozumienia. Były używane do celów dydaktycznych, by kształcić młode pokolenia, a także przekazywać idee i wartości innym ludziom.

To, co tutaj mamy, jest kompilacją przysłów dotyczących wszystkich aspektów życia. Pomimo olbrzymich różnic w przedstawianych kulturach istnieje wspólny pogląd na temat istniejącego świata. Powinno to być wartościowe źródło dla wszystkich ludzi zainteresowanych poznawaniem tradycji ustnej, ciągle jeszcze żywej w Afryce.

Elliot P. Skinner

Książka zawiera około 3000 przysłów zebranych na terenie Nigerii. Nie są to mało ważne powiedzonka, lecz formuły, które pozwalają nazwać trudne sprawy po imieniu, niosą mądrość i pozwalają osiągnąć sukces. Tym samym wprowadzają czytelnika w sam środek praktyki życiowej mieszkańców zachodniej Afryki.

Znajdziemy w niej zarówno filozoficzne mądrości, jak i wskazówki dotyczące drobnych, codziennych spraw. Tak trafne określenia sytuacji, w której się znalazło, jak i wskazówki, co dalej robić. Barwne, często dosadne, w większości zaskakujące.

Ze starego miodu powstaje nowy

Usunę belkę z twojego oka

To właśnie Bóg czyści odbytnicę psa

Co znaczą te i inne powiedzenia? Czy odpowiadają tym, które funkcjonują w naszej kulturze? Czy przekazują te same mądrości?

Przysłowia afrykańskie to nie tylko świetne kompendium dla pasjonatów kultury afrykańskiej. To również doskonała propozycja dla wszystkich gotowych na duchową wyprawę w nieznane. Idealna na prezent.

Informacje dodatkowe:

Uporządkowane w 20 grupach tematycznych przysłowia pochodzą z mądrości 57 plemion. Każde z przysłów podane jest w wersji oryginalnej (w transkrypcji łacińskiej) oraz w tłumaczeniu polskim z wyjaśnieniem jego sensu.

Zostały zebrane podczas 10-letniego pobytu autora w Nigerii, gdzie pracował on w sekcji językoznawczej na Uniwersytecie w Zarii. Zebrał je z pomocą ponad 300 studentów, którzy uzyskiwali je od starszyzny plemiennej, oraz ekspertów, którzy je weryfikowali. Jak zauważył, była to próba ocalenia „żywych bibliotek”, które powoli odchodzą w zapomnienie wraz z kolejnymi pokoleniami.

Książka została wcześniej wydana w wersji angielskiej w USA.

Gdzie można kupić?

w księgarniach warszawskich Prus, Liber, Tarabuk,

u wydawcy (IBE) - wystarczy zamówić mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Spis treści:

Wstęp / 5