zintegrowana strategia ico

Zintegrowana Strategia Umiejętności 2030: Rada Ministrów zatwierdziła część szczegółową

Dokument został opracowany w wyniku szerokich konsultacji, rekomendacji raportu „Strategia Umiejętności OECD: Polska” oraz m.in. założeń Nowego Europejskiego Programu na rzecz Umiejętności. W prace nad ZSU zaangażowane były ekspertki i eksperci IBE. Więcej
Spotlight on VET PL 2019 ico

Kształcenie i szkolenie zawodowe w Polsce – w pigułce

Broszura opisuje w syntetyczny sposób kluczowe elementy i organizację polskiego systemu kształcenia i szkolenia zawodowego, a przygotowana została przez IBE w ramach projekty ReferNet Polska. Więcej
New TIMSS2019 Logo

Znamy raport z międzynarodowego badania TIMSS 2019

Badanie TIMSS przeprowadzono w Polsce w kwietniu i maju 2019 r. Objęto nim 4 882 uczniów z 270 oddziałów ze 149 wylosowanych szkół podstawowych. Stanowili oni reprezentatywną próbę populacji czwartoklasistów.   Więcej
neuronauka ico

Neuronauka i edukacja: przegląd interwencji i podejść edukacyjnych korzystających z osiągnięć neuronauki

Jak odkrycia nauk zajmujących się funkcjonowaniem ludzkiego mózgu i umysłu mogą wpłynąć na praktykę edukacyjną? Pod patronatem Instytutu Badań Edukacyjnych ukazało się polskie tłumaczenie raportu na temat neuroedukacji, które odpowiada na to pytanie.  Więcej
logo ibe ico

Podsumowanie panelu "Rynek pracy w dobie pandemii - kryzys czy rozwój? Nowe kwalifikacje, trendy, szanse”

"Rynek pracy w dobie pandemii - kryzys czy rozwój? Nowe kwalifikacje, trendy, szanse” – to tytuł panelu dyskusyjnego, który w dniu 2 grudnia 2020r. otworzył tegoroczne Europejskie Forum Gospodarcze Łódzkie 2020. Organizatorkami panelu były Liderki z Regionalnego Centrum ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w regionie łódzkim: dr Dorota Nawrat-Wyraz i Martyna Kruszyńska-Ostrowska. Panel był pierwszym wspólnym przedsięwzięciem partnerstwa na rzecz wdrażania ZSK zainicjowanego w regionie łódzkim. Więcej
New TIMSS2019 Logo

TIMSS 2019 – znamy wyniki międzynarodowego badania

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło dane dotyczące Międzynarodowego Badania Wyników Nauczania Matematyki i Nauk Przyrodniczych (TIMSS) 2019. Polscy uczniowie klas czwartych zajęli w nim 26. miejsce w matematyce i 16 w przyrodzie. Więcej

Międzynarodowe Badanie Wyników Nauczania Matematyki i Nauk Przyrodniczych (TIMSS) to międzynarodowy program cyklicznego, przeprowadzanego co cztery lata, pomiaru osiągnięć szkolnych uczniów w matematyce i przyrodzie. Realizowany jest od 1995 r. i obejmuje dwie populacje uczniów: dziesięcioletnich – w czwartym roku nauki i czternastoletnich – w ósmym roku nauki. W obecnej edycji badania TIMSS 58 krajów i regionów, w tym Polska, uczestniczyło jedynie w części obejmującej klasę czwartą.

Główne wyniki

W osiągnięciach matematycznych Polscy uczniowie zajęli 26 miejsce na 58 krajów uczestniczących w badaniu, ale ich wynik, choć niższy statystycznie, jest nieodróżnialny od wyniku dzieci z Niemiec, Danii, Szwecji czy Australii. Pod względem osiągnięć przyrodniczych polscy czwartoklasiści znaleźli się na 16 miejscu, z wynikiem nieodróżnialnym od wyników dziewięciu krajów i regionów m.in. Szwecji, Anglii, Czech, Hongkongu czy Irlandii. Najlepsze wyniki na świecie osiągają dziesięciolatkowie z krajów azjatyckich.

Średni wynik i miejsce w rankingu to ważne, ale nie jedyne informacje z badania TIMSS. Równie ważne są informacje o zróżnicowaniu wyników, słabych i mocnych stronach umiejętności polskich uczniów, różnicach w wynikach chłopców i dziewczynek. Badanie TIMSS dostarcza także wiedzy o tym, jak różnią się opinie uczniów o szkole, uczeniu się matematyki i przyrody.  Możemy też sprawdzić, w jakim stopniu wyniki uczniów zależą od wykształcenia rodziców i aktywności podejmowanych przez rodziców z dziećmi. Dowiadujemy się także wiele o tym, jakie problemy dostrzegają w swojej pracy nauczyciele i jak wyglądają lekcje matematyki i przyrody w różnych krajach.

Więcej informacji szczegółowych o badaniu TIMSS na stronie: timss.ibe.edu.pl.

POBIERZ RAPORT

TIMSS 2019 Raport 07 1