edulab nowa rzeczywistosc ico

Konferencja EduLab: „Nowa rzeczywistość - wyzwania rynku pracy w czasach nieprzewidywalnej zmiany”

Czy mamy obecnie do czynienia z rynkiem pracownika czy pracodawcy? Jakie kwalifikacje u pracowników są dziś najbardziej poszukiwane na rynku pracy? Jakie będą – kiedy już skończy się epidemia? O tym będziemy dyskutować na konferencji współorganizowanej przez Instytut Badań Edukacyjnych. Więcej
Plakat Nauka bez Barier ico

Nauka bez barier

Kampania Nauka bez Barier to ogólnopolski projekt na rzecz dostępności nauki i edukacji akademickiej dla osób z niepełnosprawnością, realizowany pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zachęcamy do udziału! Więcej
skill week ico

Zbliża się Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych to coroczna inicjatywa Komisji Europejskiej, związana z podniesieniem świadomości korzyści płynących z kształcenia zawodowego i podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Więcej
A.Dwojak Matras IBE.2020

Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?

Zachęcamy do lektury komentarza ekspertki IBE dr Agnieszki Dwojak-Matras na temat raportu „Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?”, przygotowanego przez Fundację Digital Poland. Więcej
Katarzyna Kalinowska Sinkowska

Ekspertka IBE zbada doświadczanie bezsensu w szkole

Jak podstawowi aktorzy życia szkolnego przeżywają sytuacje, w których nie odnajdują sensu? Co sprawia, że dla niektórych szkoła staje się przestrzenią odczuwania bezsensu? Co w czasie edukacji zdalnej jest odczuwane przez uczniów i nauczycieli jako bezsensowne? To tylko niektóre pytania badawcze, na które odpowiedzi poszuka dr Katarzyna Kalinowska-Sinkowska, badaczka i ekspertka Instytutu Badań Edukacyjnych. Więcej
pisa2018

Znamy główne wnioski z V tomu analiz wyników badania PISA 2018!

29 września ukazał się kolejny raport z serii prezentującej wyniki badania PISA 2018. Piąty tom dotyczy efektywności polityk edukacyjnych i ich uwarunkowań systemowych widzianych z perspektywy wyników uzyskiwanych przez uczniów w pomiarze umiejętności PISA, równości szans oraz dobrostanu 15-letnich uczniów uczestniczących w badaniu. Więcej

Ireneusz Baranowski

Ireneusz Baranowski fotoJest wieloletnim pracownikiem samorządowym. Pracował w administracji rządowej oraz w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP) w Grudziądzu, gdzie przeszedł szczeble kariery od młodszego referenta do zastępcy dyrektora PUP. Doświadczenie w obszarze rynku pracy to nie tylko praca w urzędzie. Był również członkiem Powiatowej Rady Zatrudnienia w Grudziądzu i Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Toruniu.

Urodził się w 1970 roku w Grudziądzu. Ukończył elektronikę i telekomunikację w Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy, jest magistrem inżynierem o specjalności: systemy telekomunikacyjne oraz absolwentem studiów podyplomowych: Zarządzanie zasobami ludzkimi (2007), Przedsiębiorczość. Ekonomia w praktyce (2015), Master of Business Administration (2020). Ukończył także wiele szkoleń.

W latach 2008–2016 był ławnikiem w Wydziale IV Pracy w Sądzie Rejonowym w Grudziądzu. W 2011 r. decyzją Prezydenta RP został odznaczony Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę.

W 2016 r. przeprowadził się do Warszawy, gdzie objął stanowisko Dyrektora Departamentu Funduszy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które piastował do czerwca 2020 r. W tym czasie, jako Przewodniczący Komitetu Sterującego, odpowiadał za realizację projektu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego „Wypracowanie metodologii i wdrożenie monitorowania efektywności zatrudnieniowej podstawowych form aktywizacji zawodowej bezrobotnych w okresie dłuższym niż 12 miesięcy od zakończenia działań urzędu”.

W Instytucie Badań Edukacyjnych Ireneusz Baranowski odpowiada za realizację projektów dotyczących Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

Jego zainteresowania pozazawodowe to sport (zimą można go spotkać na stoku narciarskim), motoryzacja i turystyka górska. Żona Katarzyna pracuje w organizacji pozarządowej, a syn Marcin jest studentem.