Baner Konf IBE ico

IBE organizatorem konferencji na temat kwalifikacji w sektorze górniczym i pozagórniczym

5 października br. w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu odbędzie się konferencja „Kwalifikacje w dobie zmian w sektorze górniczym i pozagórniczym”, adresowana do przedstawicieli branży górniczej, budowlanej i motoryzacyjnej. Więcej
transwal ankieta

TRANSVAL-EU: wypełnij ankietę, wesprzyj projekt

TRANSVAL-EU to projekt międzynarodowy realizowany w kooperacji z 16 instytucjami europejskimi, który dotyczy walidacji kompetencji przekrojowych (transwersalnych). Jednym z uczestników projektu jest Instytut Badań Edukacyjnych. Więcej
P TECH ico

P-TECH: Przedstawiciele Urzędu Miasta Rzeszowa, Asseco Poland oraz Instytutu Badań Edukacyjnych będą współpracować na rzecz rozwoju kwalifikacji rzeszowskich uczniów

20 września br. w Rzeszowie podpisano porozumienie dotyczący współpracy w ramach projektu P-TECH. Dzięki umowie podpisanej przez Urząd Miasta Rzeszowa, Asseco Poland oraz Instytut Badań Edukacyjnych rzeszowscy uczniowie po pięciu latach nauki będą mieli możliwość uzyskania poszukiwanej na rynku kwalifikacji z zakresu programowania. Więcej

Konkurs dla szkół i placówek edukacyjnych. Do wygrania cenne nagrody

Instytut Badań Edukacyjnych zaprasza szkoły i placówki edukacyjne do udziału w konkursie, w którym do wygrania jest aż 16 kart podarunkowych o wartości 2 tys. złotych! Więcej

IBE partnerem głównym Forum Inteligentnego Rozwoju w Toruniu

Forum Inteligentnego Rozwoju to kongres naukowo-technologiczny poświęcony nowatorskim badaniom i innowacyjnym technologiom. W tym roku IBE został partnerem głównym wydarzenia. Więcej
IBM22 ico

Program P-TECH: Instytut Badań Edukacyjnych podpisał umowę z IBM Polska

Program P-TECH został zainicjowany w roku 2019 przez firmę IBM. 2 września br. podpisano porozumienie na mocy którego program będzie wspierany merytorycznie przez Instytut Badań Edukacyjnych, a do P-TECH przystąpiła jedna z krakowskich szkół.  Więcej

Znamy raport z międzynarodowego badania TIMSS 2019

Badanie TIMSS przeprowadzono w Polsce w kwietniu i maju 2019 r. Objęto nim 4 882 uczniów z 270 oddziałów ze 149 wylosowanych szkół podstawowych. Stanowili oni reprezentatywną próbę populacji czwartoklasistów.

Międzynarodowe Badanie Wyników Nauczania Matematyki i Nauk Przyrodniczych (TIMSS) to międzynarodowy program cyklicznego, przeprowadzanego co cztery lata, pomiaru osiągnięć szkolnych uczniów w matematyce i przyrodzie. Realizowany jest od 1995 r. i obejmuje dwie populacje uczniów: dziesięcioletnich – w czwartym roku nauki i czternastoletnich – w ósmym roku nauki. W obecnej edycji badania TIMSS 58 krajów i regionów, w tym Polska, uczestniczyło jedynie w części obejmującej klasę czwartą.

Główne wyniki

W osiągnięciach matematycznych Polscy uczniowie zajęli 26 miejsce na 58 krajów uczestniczących w badaniu, ale ich wynik, choć niższy statystycznie, jest nieodróżnialny od wyniku dzieci z Niemiec, Danii, Szwecji czy Australii. Pod względem osiągnięć przyrodniczych polscy czwartoklasiści znaleźli się na 16 miejscu, z wynikiem nieodróżnialnym od wyników dziewięciu krajów i regionów m.in. Szwecji, Anglii, Czech, Hongkongu czy Irlandii. Najlepsze wyniki na świecie osiągają dziesięciolatkowie z krajów azjatyckich.

Średni wynik i miejsce w rankingu to ważne, ale nie jedyne informacje z badania TIMSS. Równie ważne są informacje o zróżnicowaniu wyników, słabych i mocnych stronach umiejętności polskich uczniów, różnicach w wynikach chłopców i dziewczynek. Badanie TIMSS dostarcza także wiedzy o tym, jak różnią się opinie uczniów o szkole, uczeniu się matematyki i przyrody.  Możemy też sprawdzić, w jakim stopniu wyniki uczniów zależą od wykształcenia rodziców i aktywności podejmowanych przez rodziców z dziećmi. Dowiadujemy się także wiele o tym, jakie problemy dostrzegają w swojej pracy nauczyciele i jak wyglądają lekcje matematyki i przyrody w różnych krajach.

Więcej informacji szczegółowych o badaniu TIMSS na stronie: timss.ibe.edu.pl.

POBIERZ RAPORT

TIMSS 2019 Raport 07 1