O szkole przyszłości na konferencji Microsoftu EduDays

16 maja w centrum MsMermaid na ulicy Wioślarskiej w Warszawie odbyła się konferencja Microsoft EduDays 2019 – Szkoła Przyszłości. Zgromadzeni dyskutowali na temat przyszłości sektora edukacyjnego, wykorzystania najnowszych rozwiązań technologicznych w procesie nauczania oraz zastanawiali się, co niesie przyszłość dla oświaty i szkolnictwa.

Konferencja zgromadziła liczne grono przedstawicieli środowiska edukacji, samorządów i instytucji centralnych. Na imprezie zjawili się również technologiczni giganci, tacy jak: Dell, Acer, HP, Lenovo, Samsung, i rzecz jasna Microsoft. Obok międzynarodowych liderów innowacji, swoje nowatorskie projekty edukacyjne zaprezentowały także Polskie firmy - m.in. Euvic i Revas. Wśród patronów wydarzenia znalazły się m.in. Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Instytut Badań Edukacyjnych.

O rewolucji cyfrowej w edukacji

Konferencję otworzyła sesja plenarna, podczas której zgromadzeni mogli posłuchać wystąpień m.in. trenera motywacyjnego Artura Partyki, dr Macieja Jakubowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Rafała Lwa-Starowicza, Zastępcy Dyrektora w Departamencie Podręczników, Programów i Innowacji w MEN, który przedstawił zrealizowane i zainicjowane na przestrzeni ostatnich lat działania ministerstwa na rzecz cyfryzacji polskich szkół. Po zakończeniu sesji plenarnych odbyły się sesje równoległe, poświęcone m.in. takim tematom jak transformacja cyfrowa edukacji na poziomie lokalnym, czy wykorzystanie w nauczaniu technologii blockchain oraz technologii opartych o sztuczną inteligencję.

Szkoła przyszłości, czyli jaka?

“Kiedy dzisiejsze przedszkolaki staną się absolwentami, świat będzie mocno odmienny od tego, którego doświadczył poprzednie pokolenia” tak zespół Microsoft dla Edukacji opisywał ideę stojącą za organizacją konferencji. Jak podała Olga Svyrydenko, odpowiedzialna za współpracę Microsoftu z sektorem edukacji w Europie Środkowo-Wschodniej, aż 80% zawodów, w których będą pracować dzisiejsi uczniowie, jeszcze nie istnieje. Jakie wyzwania sytuacja ta stawia przed sektorem edukacji i jak przygotować młodych ludzi do debiutu na rynku pracy, który przechodzi właśnie rewolucję? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy konferencji. Goście mogli też na własne oczy zobaczyć, jak może wyglądać szkołą przyszłości, wykorzystująca w procesie nauczania najnowsze osiągnięcia technologii. W interaktywnej strefie Szkoły Przyszłości każdy z nich mógł przetestować gotowe do wdrożenia innowacyjne rozwiązania edukacyjne.

NASZE BADANIA