Debata publiczna o ZSK rozpoczęta!

W środę 27 marca odbyła się konferencja “ZSK - most łączący edukację i rynek pracy”, która zainaugurowała debatę publiczną na temat wdrażania i rozwoju Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. W konferencji wzięło udział blisko 200 osób, a niemal 450 osób śledziło debatę podczas transmisji on-line.

Wśród zgromadzonych znaleźli się przede wszystkim partnerzy społeczni reprezentujący różne grupy interesariuszy systemu: przedstawiciele ministerstw, urzędów pracy, stowarzyszeń pracodawców, firm szkoleniowych, instytucji naukowo-badawczych i doradczych oraz organizacji pozarządowych. Konferencję otworzyło wystąpienie dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych, dr hab. Piotra Stankiewicza. W dalszej kolejności zgromadzeni mieli możliwość posłuchania m.in. dr hab. Ewy Chmieleckiej ze Szkoły Głównej Handlowej, Tadeusza Pisarka z Rady Dialogu Społecznego i Urszuli Martynowicz, dyrektor Departamentu Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Następnie, po zakończeniu wprowadzającej części wspólnej, podczas której przewidziano również czas na pytania z sali, odbyły się cztery, równoległe sesje tematyczne:

  1. Zintegrowany System Kwalifikacji w regionach.
  2. Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji i inne narzędzia wspierające rozwój kompetencji i kwalifikacji.
  3. Rola interesariuszy w rozwoju ZSK.
  4. Podejście branżowe i sektorowe do kwalifikacji.

Wszystkie sesje cieszyły się sporym zainteresowaniem ze strony gości, a słuchacze mieli możliwość zabrania głosu oraz zadania pytań panelistom.

2019 rokiem debaty publicznej

Konferencja zainaugurowała cykl dziesięciu spotkań, które będą się odbywać przez cały rok 2019. Spotkania będą doskonałą okazją do podsumowania i refleksji na temat działań publicznych podejmowanych w kontekście rozwoju i wdrażania ZSK oraz działań planowanych na najbliższe lata. O terminach następnych spotkań będziemy informować na bieżąco.

Zintegrowany System Kwalifikacji

Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK) to odpowiedź na zmiany zachodzące na rynku pracy i w gospodarce. Ma służyć podniesieniu poziomu kapitału ludzkiego w Polsce poprzez opisanie, uporządkowanie i zebranie różnych kwalifikacji w jednym, powszechnie dostępnym rejestrze – Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji. Jak pokazują doświadczenia innych krajów europejskich, wprowadzenie podobnych rozwiązań skutkuje wzrostem liczby osób zainteresowanych formalnym potwierdzeniem swoich kompetencji oraz podnoszeniem kwalifikacji. Skorzystają więc na tym wszyscy: pracownicy, pracodawcy oraz różne organizacje branżowe.

Koordynacją prac i wsparciem merytorycznym w zakresie wdrażania systemu zajmuje się Instytut Badań Edukacyjnych, na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej realizując cztery pozakonkursowe projekty związane z ZSK.

Galeria

NASZE BADANIA