Path2Integrity: wypełnij ankietę i wspieraj kulturę rzetelności naukowej

Ruszył międzynarodowy projekt Path2Integrity, który stawia sobie za cel podniesienie jakości badań naukowych, wsparcie ich społecznego oddziaływania, a także wzmacnianie kultury rzetelności naukowej. Polskę w projekcie reprezentuje Instytut Badań Edukacyjnych. Obecnie trwają badania ankietowe prowadzone wśród pracowników naukowych, wykładowców i nauczycieli, którzy zajmują się lub prowadzą zajęcia dotyczące tematyki etyki badań lub rzetelności naukowej.

Path2Integrity

Projekt jest realizowany w ramach konsorcjum 8 instytucji z Bułgarii, Danii, Hiszpanii, Niemiec i Polski. Jednym z efektów Path2Integrity będzie stworzenie materiałów do nauki integralności badań i rzetelności naukowej, które adresowane będą do wszystkich osób bezpośrednio lub pośrednio zaangażowanych w badania, w tym uczniów szkół średnich, studentów, absolwentów i młodych naukowców.

Projekt ma służyć także podniesieniu świadomości na temat rzetelności w badaniach i faktów naukowych dotyczących uczciwości badań, a także upowszechnianie dobrych wzorców i modeli ról w organizacjach edukacyjnych poprzez szeroko zakrojoną kampanię społeczną skierowaną do instytucji edukacyjnych (szkół średnich i uniwersytetów) z aż 15 krajów.

Na drodze do rzetelności naukowej

Celem badania ankietowego jest identyfikacja i ewaluacja strategii uczenia opartych na dialogu. Odpowiednio opracowane wyniki ankiet pomogą zmapować dialogowe metody uczenia o rzetelności naukowej, biorąc pod uwagę ich korzyści i potencjalne skutki.

Osoby, które prowadzą lub prowadziły zajęcia, warsztaty lub lekcje dotyczące problematyki rzetelności naukowej zachęcamy do wypełnienia anonimowej ankiety: [L I N K].

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie Path2Integrity.