W ramach działań projektu „Kariera bez barier” realizowane są stacjonarne szkolenia dla Doradców Zawodowych z 80 szkół podstawowych z całej Polski, zrekrutowanych przez Operatorów Wsparcia. Szkolenia prowadzą Eksperci-Trenerzy z IBE, zaangażowani w projekcie.

Wynik rozstrzygnięcia przetargu pn.: „Kompleksowe usługi Operatorów Wsparcia Szkół mające na celu wspieranie uczniów (w tym w szczególności ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi i niepełnosprawnościami) w przygotowaniu ich do tranzycji na rynek pracy - w podziale na 3 części”

Jan Mela podczas konferencji „Kariera bez barier w świecie zróżnicowanych potrzeb i możliwości" podzielił się swoimi doświadczeniami i refleksjami na temat stereotypów, z którymi się zderza i z którymi spotykają się osoby z niepełnosprawnościami. „Po szeregu różnych doświadczeń – stwierdza Mela – nie lubię „dużych” słów, ani słowa "osiągnięcie" bo czasem bywa ono trochę próżne. No ale ilość rzeczy, które w moim życiu się wydarzyły pokazały mi, jak często zderzamy się z różnymi stereotypami”.

Na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej Instytut Badań Edukacyjnych realizuje projekt dotyczący wsparcia uczniów, w tym w szczególności ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi i niepełnosprawnościami w wyborze szkoły ponadpodstawowej  i przyszłego zawodu.

W swojej prezentacji podczas konferencji „Kariera bez barier w świecie zróżnicowanych potrzeb i możliwości", prelegentka przybliżyła słuchaczom świat osób głuchych oraz bariery i wyzwania, z jakimi się mierzą od momentu wyborów edukacyjno-zawodowych, aż po społeczne i zawodowe funkcjonowanie w środowisku osób słyszących. Już na początku swojej prezentacji pani Jasińska podkreśliła, że: „my jako głusi napotykamy cały czas na bariery”- i odnosiła się tego stwierdzenia kilkukrotnie podczas swojej wypowiedzi.

Podczas konferencji „Kariera bez barier w świecie zróżnicowanych potrzeb i możliwości" dr Patrycja Olchowska przedstawiła kluczowe założenia zarządzania neuroróżnorodnością oraz korzyści płynące z zatrudniania osób neuroatypowych, w tym osób w spektrum autyzmu. Według prelegentki zarządzanie różnorodnością jest już nie tylko „modnym trendem”, ale naturalnym przejawem dostosowywania się organizacji do zmian zachodzących na rynku pracy i we współczesnym świecie.

O tym, jak wspierać w ramach organizacji pracowników ze spektrum autyzmu, wydobywać ich potencjał i tworzyć sprzyjające różnorodności środowisko pracy, mówiła podczas konferencji „Kariera bez barier w świecie zróżnicowanych potrzeb i możliwości" trenerka biznesu i konsultantka ds. zarządzania różnorodnością, dr Patrycja Olchowska.